KEMAH KAPILARINI TURİZME AÇIYOR
KEMAH KAPILARINI TURİZME AÇIYOR
Bu yazı kez okundu.
6 Haziran 2015 21:29 tarihinde eklendi
Etiketler :

kemahtrzm20152 kemahtrzm20153kemahtrzm20154KUDAKA Projesi kapsamında devam eden restorasyon ve düzenlemenin ardından Gülabibey Hamamı Kemah Turizmine hizmete başladı.
Erzincan’daki tarihi eserlerin turizme kazandırılması ve dolayısıyla Erzincan’ın tanıtımı ve kalkınması amacıyla geçtiğimiz yıllarda Erzincan Valiliği’nin girişimleri sonucu Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan ve Kemah Belediyesi tarafından da takibi yapılan tarihi Gülabibey Hamamının restorasyon çalışmaları tamamlanarak Kemah Kaymakamlığına devredildi. KUDAKA Projesi kapsamında devam eden restorasyon ve düzenlemenin ardından Gülabibey Hamamı Kemah Turizmine hizmete başladı.
Gülabi Bey Hamamı; Kemah ilçe merkezinde Gülabi Bey Camii´nin 10 m. batı yanında yer almaktadır. Kitabesi yoktur. Hamamın camii ile birlikte XV. y.y. da yapıldığı tahmin edilmektedir. Çeşitli tarihlerde yapılan onarım sonucunda hamamın orjinal planı ve yapısı bozulmuştur. Günümüzde kullanılmayan hamam 1977 yılında tescil edilerek koruma altına alınmıştır.
Fotoğraf / Kaynak: Milli Eğitim Müdürlüğü

Benzer yazılar
Yazar
RESUL GÜLCAN
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap


Copyright © 2017. Tüm Hakları derneğimize aittir Erzincan-Kemah-Çiğdemli Köyü Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği
Site Yönetimi: Emre Özdeş